Kamp Yeri Ekle
Oturum aç

Kamp Yeri Blog

Kampçılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kampçılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rahat Bir Kamp İçin 20 İpucu

Kamp yaparak tabiat ile baş başa kalmak ve muhteşem doğa manzaralarının içerisinde zaman geçirmek hemen herkesin hayalidir. Ancak uzun yıllar aklınızdan çıkmayacak güzellikte bir kamp deneyimi yaşayabilmek için, bazı ayrıntıların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gereklidir. İşte kamp hayali ile yanıp tutuşanlara 20 altın ipucu.

Kaliteli Bir Çadır

Kamp yapma düşüncesi aklınızda netleşmişse, kamp boyunca rahat edebileceğiniz bir çadır temin etmelisiniz. Çadır seçiminde ise, kamp yapacağınız mevsime uygunluk göz önünde bulundurulmalı. Kaliteli bir çadır edinmeniz halinde, yağmurlu ve rüzgârlı havalarda sorun yaşamadan iyi bir uyku çekebilirsiniz.

Çadır Altlığı Seçimi

Çadırın altına sereceğiniz altık, en az çadır kadar önemlidir. Altık alırken çadırla aynı boyutlarda olmasına özen göstermelisiniz. Çadır altlığının çadırın boyutlarından büyük olup dışarı taşması, yağmurlu havalarda yağmur suyunun çadırın içine geçmesine sebep olacaktır.

Çadıra Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

Çadırı kurdunuz ve artık girip dinlenmek istiyorsunuz. Fakat öncesinde yapmanız gereken, tüm havalandırma bölümlerini açarak içerdeki muhtemel nem oluşumunu engelleyin. Bol havalandırma yapmanız, gece rahat bir uyku çekebilmenize de fayda sağlayacaktır.

Uyku Tulumu Seçimi

Uyku tulumu tercihlerinizi yaparken, kamp yapacağınız mevsim koşullarına uygun olarak üretilen modeller arasından tercih yapmalısınız. Aksi takdirde, kamp süresince konfor sıkıntısı çekmeniz muhtemeldir.

Yanınızda Sıcak Su Torbası Bulundurun

Özellikle kış mevsiminde yapılacak kamplarda yanınızda bulundurmanız gereken su torbası, gece soğuklarında vücut ısınızı dengeleyerek gecenizin konforlu geçmesini sağlayacaktır.

Konforuma Düşkünüm Diyenler İçin Yastık Şart

Eldeki malzemelerle yastık yapmak mümkün olsa da, konforuna düşkün olanların yanlarında küçük, yer kaplamayan ve hafif şişme yastıklardan bulundurması tavsiye edilir.

Yemek Yapma Gereçleri

Sürekli kamp yapmayı alışkanlık haline getirenler, alüminyumdan imal edilen hafif pişirme kaplarını tercih etmektedir. Siz de yanınızda ağırlık taşımak istemiyorsanız, küçük ebatlardaki tencere, tabak, bardak gibi gereçlerden oluşan bir set almalısınız.

Şarap Açacağı, Çatal, Bıçak

Profesyonel kampçıların yaptığı gibi siz de çatal, bıçak, şarap açacağı gibi aparatları barındıran ürünlerden edinmelisiniz. Bu ürünler taşıması kolay olduğu gibi, pratik bir şekilde kullanılması sebebiyle de kampçıların favorisidir.

Yemeği Yapacağınız Yerin Tespiti

Tamamen doğal bir ortamda kamp yapıyorsanız, yemek kokusunun bölgede yaşayan hayvanları çekeceğini unutmamalısınız. Bunu düşünerek yemeğinizi uyuyacağınız bölgelerden uzak yerlerde yapmalısınız.

Yanınıza Ne Tür Yiyecekler Almalısınız?

Kamp ortamında daha çok, pratik yapılabilen yiyeceklerin tercih edilmesi gerekir. Mümkünse hava şartlarından etkilenerek bozulmayacak yiyecekleri tercih etmelisiniz. Doğa konseptine en uygun yiyecekler arasında kahvaltılık çeşitleri ve balık favoridir. Ormanlık alanlarda bilmediğiniz meyve ve mantarlardan da uzak durmalısınız.

Çadır İçin Yer Seçimi

Çadırınızı kurmak için mümkün olan en düz ve taşsız yerleri bulmaya çalışmalısınız. Çadırını kuracağımız bölgede ve yakınlarında hayvan leşi olmadığından emin olun. Çünkü gece çökünce leşlere diğer hayvanların dadanabilme ihtimali bile sizin için bir hayli korkutucu olabilir.

Çadırın Kurulması

Günümüzde kamp çadırları kullanım ve kurulum yöntemlerinin yer aldığı kitapçıklarla birlikte satılmaktadır. Çadırı kuracağınız bölgenin ne kadar rüzgâr alabileceğini tespit ederek kurulumu gerçekleştirmelisiniz. Çadırın kurulum sırasında iyice gerdirilmesi ve gevşeme olmaması adına sabitlemenin büyük boyutlu çivilerle yapılması gerekir. Aksi takdirde geceleyin üzerinizde bir çadır olmayabilir. İyi kurulmuş bir çadır yağmura, rüzgâra oldukça dayanıklıdır. Bu yüzden kamp macerasının iyi sonuçlanması, iyi kurulmuş bir çadırla mümkün olacaktır.

Yanınıza Çok Fazla Eşya Almayın

Kamp sürenizi çok uzun planlamadıysanız, yanınıza size ağırlık eşyaların fazladan alınması pek de mantıklı bir uygulama değildir. Az eşya hareket kabiliyetinizi artırdığı gibi, fazladan kirli çamaşır sorununu da ortadan kaldırır.

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.

Parolanızı Sıfırlayın