Kamp Yeri Ekle
Oturum aç

Başkomutan Tarihi Milli Parkı - Tarafından eklendi

İletişim bilgilerini görmek için lütfen oturum açın.

İyi 6 yorum
4.8
Temizlik
Konum
Tavsiye
Fiyat

Başkomutan Tarihi Milli Parkı Hakkında

İç Batı Anadolu’da Afyon, Kütahya, Uşak illeri sınırları içindedir.  1981 yılında milli park ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 348.340 dekar olup, 17.120 dekarı Uşak ilinde, 151.720 dekarı Kütahya ilinde, 179.500 dekarı Afyon ili sınırları içerisinde kalmaktadır.

Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından önemli mihenk taşlarının arasında yer almaktadır.

Tarihi Milli Park içinde kalan alanlar, emperyalist işgal güçlerinin Anadolu’dan atılmasıyla sonlanan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın en önemli bölümünü oluşturan; 26 Ağustos’ta Büyük Taarruzun başladığı bölge ile 30 Ağustos’ta Başkomutanlık Meydan Muharebesinin geçtiği bölgelerdir.

Büyük Taarruzun başarılı olmasında askeri dehasıyla birinci derece rol oynayan Mustafa Kemal Paşa’nın yurttaki ve dünyadaki yeri bu Savaş sonrasında tartışılmaz bir şekilde güç kazanmıştır. Atatürk, ulusundan aldığı güç ve yetki ile çağdaşlaşma hamlelerine başlamış, Türk toplumunun varlığının ve bağımsızlığının kalıcı olması için köklü yenilikleri hayata geçirmiştir.

Tarihi Milli Park alanı, emperyalist ülkelere karşı yürütülen Ulusal Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktasının yaşandığı, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin anıtlaştığı, destanlaştığı kutsal bir mekan olmanın yanında, tüm olumsuz koşullara karşın Türk Ulusunun vatan savunmasında gösterdiği kararlılığın, cesaretin ve inancın da sembolüdür. Bu nedenledir ki; Başkomutan Tarihi Milli Parkı herhangi bir milli park, koruma kullanma dengesi yaklaşımında kullanma açısından da denge gözetilecek sıradan bir koruma alanı olarak görülemez.

Afyon Kocatepe ve Dumlupınar çevresindeki alanlar Tarihi Milli Park ilan edilmiş, savaşın seyrine uygun olarak Afyon Kocatepe ve Dumlupınar olarak iki ayrı bölümde belirlenen Milli Park, Afyon-Uşak karayolunun iki yönünde yüz metrelik birer şerit ile birbirine bağlanmıştır.

Başkomutan Tarihi Milli Parkı Olanakları

  • Ateş Alanı
  • Bahçe
  • Çadır Kiralama
  • Cafe
  • Karavan Alanı
  • Market
  • WC
  • Yürüyüş Alanı
Ortalama Fiyat 100.00₺
4.8 İyi Yorum ekle
Temizlik
Konum
Tavsiye
Fiyat

Değerlendirmeler - 6

4.8 İyi Yorum ekle
Temizlik
0
Konum
0
Tavsiye
0
Fiyat
0

Ece Candan

Hepimizin ziyaret etmesi gereken bir yer. Muhteşem… Bu vatanın kolay kazanılmadığını bir kez daha anladım. Yerinde görmek çok başka…

15 Kasım 2021 08:06 - Google Yorumu

A.Dilara Günaydın

Ben bir Afyonlu olarak açık konuşmak gerekirse Utandım.! 26 Ağustos gittiğimde Ülkenin dört bir yanından değerli kişiler gelmiş ama Taarruz'un başladığı yer çer çöp dolu her yere çöptür, maskedir atmışlar. Kocatepe de ki ilk abide kırılmış onarılmamış. Bakım yoook! O abidedeki kırığı onarmaları lazım.

7 Eylül 2021 07:24 - Google Yorumu

Tolga Doğan

İstanbuldan gittim , gördüm ve hayal kırıklığına uğradım. Bu kadar önemli bir yer bir heykel ve bayraktan ibaret olmamalı. Çok fazla şey yapılmalı . Tarihimize sahip çıkalım lütfen.

2 Eylül 2021 03:47 - Google Yorumu

murat sahin

Çok güzel kesinlikle gitmek gerekir ama mevziler kapalı restorasyon yapılıp her türk vatandaşının görmesi gereken bi yer .

29 Ağustos 2021 08:29 - Google Yorumu

Hamza Mutlu

Zafer yolundan varilan muthis mekan

31 Ağustos 2020 07:30 - Google Yorumu

Tahir Arac

Harika çok güzel ellerine sağlık çok güzel

30 Ağustos 2020 04:28 - Google Yorumu

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.

Temizlik
Konum
Tavsiye
Fiyat
0 Puanın
Derecelendirme resimleri

Temasa Geç :

Talep listesi: Başkomutan Tarihi Milli Parkı

Parolanızı Sıfırlayın